GÖZ DİBİ MUAYENESİNİN ÖNEMİ

  • Blog

Göz hekiminize yaptıracağınız basit bir muayene ile ciddi bedensel bir hastalığınızın olup olmadığı mümkün olabilmektedir.
Yapılacak basit bir göz dibi muayenesiyle beyin tümörleri, kan kanseri, akciğer kanseri, anemi hastalığı, şeker hastalığı gibi hastalıkların ön tanısı konulabilir. Akciğer kanserinde gözde belirtileri meydana çıktığında henüz tam oluşmamış kanserin ön tanısında büyük önem taşır. Örneğin kadınlarda meydana gelen meme kanseri teşhisi göz dibi muayenesi sonucunda portakal kabuğu gibi bir kitle görüldüğünde meme kanseri tanısı konulabilmektedir.

tansiyon hastalığında yapılacak göz dibi muayenesinde kanamalar ve daralma olmaktadır. Tansiyon tedavisinde daha başarılı olunabilmektedir. Şeker hastalığında ise hasta şeker hastası olduğunu bu tip muayene sonucu anlaşılabilir.

Beyin tümörlerinde göz diplerinde ödemler şişme meydana gelmektedir. bu durum meydana geldiğinde buna papilödem adı verilir ve tanı koymak için önemli bir bulgudur. Göz dibinde leke şeklinde kanama ve bu kanama sonucu beyaz noktalar görülür ise kan kanseri olma olasılığı vardır.

Kısaca en kısa zamanda bir göz hekimine gidip hem göz kontrolü hem de bedensel başka bir rahatsızlık bulgusunu sorgulamak gerekmektedir.